Brixen

Vesnička Brixen im Thale

Stará horská vesnice Brixen im Thale má velice bohatou historii a stéle živou tradici. Jedná se o skvělé místo, kde mohou turisté nejen během zimního období strávit svůj volný čas a užít si dokonalého lyžování. Brixen je totiž součástí jedné z největších lyžařských oblastí v celém Rakousku, jedinečného i když mezi českými lyžaři zatím ne příliš známého SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental. Obec leží mezi vesničkou Westendorf a obcí Kirchberg, která už je součástí lyžařské oblasti okolo světoznámého Kitzbühelu.

brixen-1

Dávná historie

Již dávní Římané a po nich pak králové a císaři dobře věděli, proč trávit zimní dovolenou právě v malebném městečku Brixen im Thale. V současné době jde určitě o pozoruhodné a někdy by se dalo říci i živé prázdninové středisko. To nabízí svým návštěvníkům nejrůznější lázeňské služby a představuje perfektní místo k dovolené pro aktivní rekreanty. Malebná krajina je vhodná i pro velké zimní procházky, které určitě ocení starší ročníky a jedinci s horší funkcí pohybového aparátu.

brixen-2

Lyžování nad Brixenem

Sjezdovky se nad vesničkou Brixen im Thale spouštějí z vrcholků Zinsberg, dosahujícího nadmořské výšky 1.674 metrů, a na opačné straně pak Choralpe s výškou 1.820 metrů. Obě hory lemují údolí, na jehož dně se rozkládá Brixen. Zdejší sjezdové tratě jsou povětšinou mírné. Proto si tady jízdu na lyžích užijí i začátečníci. Právě pro ně je ideálním místem pro lyžování sousední hora Hochbrixen s vrcholem v nadmořské výšce 1.300 metrů. Ten je k nalezení mezí Zinsbergem a Hohe Salve. Její velkou výhodou je fakt, že na ni po většinu dne dopadají sluneční paprsky.

brixen-3

Užijí si i dobří sjezdaři

Z vrcholu Hochbrixen se sice táhne jen jediná černá sjezdovka, ovšem další je k nalezení na opačné straně údolí. Vine se z vrcholu Choraple směrem do centra obce. Protože má Brixen im Thale centrální polohu, je skvělým výchozím bodem pro lyžování v celé oblasti Wilder Kaiser – Brixental. Tento lyžařský ráj nabízí milovníkům sjezdového lyžování více než 280 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Více sjezdových tratí na nedalekých vrcholcích oblasti SkiWelt jsou snadno přístupné pomocí propojené sítě lanovek nebo alternativně bezplatným skibusem.

brixen-4

Co po lyžování?

Navečer, po skončení lyžování, se v Brixen im Thale nabízejí téměř nekonečné možnosti zábavy. Rodiny s dětmi se kupříkladu mohou nechat svézt saněmi, taženými koňským spřežením. A kdo by měl po lyžování v rezervě ještě dostatek sil, může vyzkoušet kupříkladu lezení na ledu, snowbike jízdu na sněhu nebo curling. Znovu nabít vybité baterky se pak mohou turisté zastavit v restauraci Thalhof. Zdejší šéfkuchař tady vytváří zajímavé a lahodné kulinářské speciality a k tomu všemu jsou podávána kvalitní vína.

brixen-5

SkiWelt

Dalo by se říci, že SkiWelt je jako pohádka, vytvořená z ledu a sněhu. I to je jedním z důvodů, proč oblast Wilder Kaiser – Brixental navštíví každoročně několik desítek tisíc turistů ze všech koutů země. Kupříkladu u horní stanici na Hochbrixen, v nadmořské výšce 1.300 metrů, je postavena malá vesnice, sestávající z asi dvaceti iglů. Do nich se mohou zájemci zajít podívat a odvážlivci tu dokonce mohou strávit noc.

Advertisements